VII Rajd Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK – Ropa – Beskid Niski, 3–5 czerwca 2016

W dniach 3-5 czerwca 2016 r. odbędzie się VII edycja rajdu edukacyjnego „Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK”. Głównymi organizatorami rajdu są Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie i Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „1. Pułk Strzelców Podhalańskich AK”. W organizację tego przedsięwzięcia zaangażowali się również: Starostwo Powiatowe w Gorlicach, Gmina Ropa, Gimnazjum w Ropie i 5. Krakowska Drużyna Wędrowników „Orkan”, Restauracja i Hotel „ Grodzka „ w Bieczu, Ochotnicza Straż Pożarna w Ropie. Honorowy Patronat nad rajdem objęli: Karol Górski – Starosta Powiatu Gorlickiego oraz Jan Morańda – Wójt Gminy Ropa. Patronem Medialnym : Regionalna Telewizja Gorlicka. Rajd jest adresowany przede wszystkim do młodzieży szkolnej, ale mogą w nim wziąć udział także zainteresowani najnowszą historią Małopolski uczestnicy indywidualni, którzy zostaną podzieleni na samodzielne patrole wykonujące wyznaczone przez organizatorów zadania.

Tegoroczna edycja rajdu odbędzie się w Beskidzie Niskim, gdzie funkcjonowały w czasie II wojny światowej struktury Obwodu AK Gorlice oraz działały oddziały partyzanckie – m.in. OP „Żbik” i OP „Orlika” wchodzące w skład III batalionu 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Pomimo że większość zadań rajdowych będzie związana właśnie z okresem 1939–1945, uczestnicy poznają także historię powiatu gorlickiego, będą też mieli okazję spotkać się z rodzinami partyzantów i żołnierzy podziemia.

Pierwszego dnia rajdu, w piątek 3 czerwca, planowane jest przejście z Gorlic przez Bielankę do Ropy, gdzie w miejscowym gimnazjum założona zostanie baza rajdu. W sobotę uczestnicy będą wykonywać swoje zadania w rejonie Wawrzki, Chełmu, Podchełmia i Ropy. W niedzielę, 5 czerwca, będzie miało miejsce zakończenie i podsumowanie rajdu oraz wręczeniem nagród dla najlepszych patroli oraz Msza Św. w intencji żołnierzy i współpracowników AK. Rajd zakończy inscenizacja historyczna w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych, która odbędzie się przy Dworze w Ropie.

Zgłoszenia uczestników przyjmowane będą do 27 maja 2016 r. pod adresem mailowym dawid.golik@ipn.gov.pl lub pod numerem telefonicznym +48 694 408 134.

Regulamin rajdu:

http://grh.limanowa.org/wp-content/uploads/2016/05/Regulamin-VII-Rajdu-1-PSP-AK.pdf

Reset Cookies