Odsłonięcie obelisku na Polankach w Szczawie

To był dla nas wyjątkowy dzień...w naszej, niemal już 10 letniej oficjalnej działalności, obok otwarcia obu ścieżek edukacyjno-historycznych ( 2014 i 2017 roku ) w masywie Mogielicy, otwarcia Izby Historycznej w Słopnicach Górnych ( 2019 rok ), to wydarzenie zapisze się złotymi zgłoskami w historii naszej działalności. Wreszcie Polanki w Szczawie, miejsce- ewenement w skali kraju, bo tutaj dokonano ostatnich zrzutów zaopatrzenia, oraz Cichociemnych dla Polskiego Podziemia podczas II wojny światowej, doczekało się godnego upamiętnienia w postaci obelisku z umieszczonymi na nim tablicami pamiątkowymi. Nie było by to możliwe bez wsparcia Stowarzyszeń : Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Krakowski, Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, które z zapałem wsparły naszą inicjatywę i udzieliły nam wszelkiej pomocy.
Oddzielnie dziękujemy Państwu Stanisławowi i Urszuli Dorulowie, którzy od lat nas goszczą iście po staropolsku podczas zimowych Inscenizacji Historycznych, a teraz użyczyli terenu pod obelisk, oraz sprzęt niezbędnego do prac ziemnych przy budowie. Trudno jest znaleźć słowa podziękowań dla druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczawie, oraz członków Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Rozwoju Szczawy, którzy w pocie czoła, w wolnym czasie wykonali wszelkie prace budowlane. Obelisk upamiętniający zrzuty alianckie dla 1 PSP AK, został zrealizowany w ramach projektu " Pamięci Uczestników Operacji Zrzutowych ". Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Dziękujemy ks.proboszczowi Leonowi Królczykowi, z parafii w Szczawie, który nas od początku powstania tejże inicjatywy wspierał, a w dniu wczorajszym, odprawił polowa mszę św. w intencji Żołnierzy 1 PSP AK , pilotów, mieszkańców Szczawy, oraz pobłogosławił i poświęcił Obelisk. Serdeczne Bóg zapłać !
Właściwą, wysokiej jakości oprawę wojskową uroczystości zapewniła Kompania Reprezentacyjna Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, dowodzona przez młodszego chorążego Marcina Chlipałę - mieszkańca Szczawy, dla którego był to również wyjątkowy dzień. Dziękujemy licznie zgromadzonym pocztom sztandarowym, oraz delegacjom : Komponentu Wojsk Specjalnych, Straży Granicznej, Gminy Kamienica, Powiatu Limanowskiego, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczawie, za złożenie wiązanek i obecność.
Pięknym akcentem uroczystość zakończyli piloci z Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej, oraz Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991, od lat latający podczas grudniowych uroczystości nad " Wilga ", którzy " delegowali " pil. Janusza Misia na ZLINie do przelotu nad obeliskiem...
Już teraz zapraszamy 19 grudnia na Polanki, gdzie odbędą się kolejne obchody rocznicowe zrzutów alianckich !! Autor zdjęć : Sławomir Szubryt i OSP SZCZAWA
Reset Cookies