Jesienne lekcje historii…

Po ponad dwuletniej przerwie wracamy do naszych jesiennych lekcji historii dla młodzieży. Tym razem nie gościliśmy w szkole, ale szkoła przyjechała do nas. Uczniowie, rodzice z Zespołu Szkół i Przedszkola w Łostówce, na czele z nauczycielem tejże szkoły - panią Monika Antosz-Grodzicka, w piękny sobotni poranek, wyruszyli z Parkingu na Wyrebiskach Zalesianskich, pod opieką członków naszego SRH - " Jelenia ", " Madziara " i Asi, oraz Przemka Bukowca, do obozu partyzanckiego OP Wilk. Trasa tego spaceru historycznego, wiodła fragmentem ścieżki historyczno-edukacyjnej Śladami OP Wilk. Po drodze ww. członkowie SRH, przybliżali historię miejsc mijanych podczas wędrówki : Leśniczówki Florka, Krzyża Partyzanckiego, czy samego obozu. Uczestnicy spaceru mogli poznać również historie Oddziału Partyzanckiego " Wilk ", jak i realia, oraz codzienność życia Żołnierzy Armii Krajowej. Spacer zakończył się w Izbie Historycznej w Słopnicach Górnych, gdzie zaprezentowano zgromadzone artefakty i przeprowadzono konkurs wiedzy o 1 PSP AK. Dziękujemy za liczne przybycie, oraz ogromne zainteresowanie, zapał w chłonięciu wiedzy historycznej.
Pani Monice Antosz-Grodzickiej, gratulujemy " owoców "jej pracy dydaktyczno-wychowawczej.
Autor zdjęć Monika Antosz-Grodzicka.
4 października korzystając z pięknej pogody wraz z klasą 2 B ze Szkoły Podstawowej nr 3 imienia księdza pułkownika Józefa Jońca, udaliśmy się na ścieżkę historyczno-edukacyjną 1 PSP AK w Słopnicach. Dzieci zwiedziły izbę historyczną 1PSP AK. Następnie zapaliły znicze pod Pomnikiem Partyzantów, po czym udały się na Wyrębiska, by stamtąd pomaszerować do Krzyża Partyzanckiego. Po drodze poznając historię o skoczkach Cichociemnych por. Feliksie Perykładowskim pseudonim „Przyjaciel", pasach ze złotymi dolarami i Leśniczówce „Florka" oraz Oddziale Partyzanckim „Wilk". Pod Krzyżem dzieci zapaliły znicze i uczciły minutą ciszy pamięć poległych. Następnie udaliśmy się na zrzutowisko „Sójka" na Dzielcu, gdzie poznały historię Kanadyjczyka Huberta Brooksa oraz Szkota Johna Duncana, walczących w szeregach partyzantów. Na wszystkich potem czekały pyszne kiełbaski, herbata i słodycze .
Bardzo dziękujemy Pani Dorocie Mamak, wychowawczyni klasy 2B oraz wszystkim rodzicom za pomoc w organizacji i przygotowaniach, oraz w udziale w wycieczce.
Reset Cookies